• Szukaj Numeru KW
  • Aktualności
  • Baza wiedzy
  • Porady
  • Cennik notariusza
  • Przykłady wniosków
  • Formularze do pobrania
  • Szukaj Numeru KW
  • Aktualności
  • Baza wiedzy
  • Porady
  • Cennik notariusza
  • Przykłady wniosków
  • Formularze do pobrania
Strona główna » Aktualności

Obowiązek meldunkowy nadal istnieje – co oznacza i jak go dopełnić?

KsiegiWieczyste.pl Opublikowano 8 maja 2019
0
101 Wyświetlenia


0
Akcje
  • Udostępnij na Facebooku
  • Tweet it

Obowiązek meldunkowy - co oznacza i jak go dopełnić?

Obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony w 2018 r., tak się jednak nie stało. Rząd zdecydował o jego pozostawieniu, wprowadzając jednocześnie możliwość dokonania meldunku drogą elektroniczną (usługa e-meldunku).

Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki

Kogo dotyczy obowiązek meldunkowy i na czym polega

Obowiązek meldunkowy dotyczy zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Zasady wykonywania obowiązku określa Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.

Zgodnie z w/w ustawą:

każdy, kto przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany do zameldowania się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w ciągu 30 dni, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.

Jeżeli obywatel zamieszka na stałe w konkretnym miejscu zobowiązany jest do zameldowania się w tym miejscu na pobyt stały. Jeżeli natomiast obywatel mieszka pod innym adresem niż miejsce stałego zameldowania i planuje tam mieszkać dłużej niż 3 miesiące, wskazanym jest, aby dokonał meldunku w tym miejscu, w którym mieszka, na pobyt czasowy.

Pobyt stały vs. pobyt czasowy

Zgodnie z Ustawą z dnia 24 września 2010 r. równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.

Pojęcia pobytu stałego i czasowego definiuje w/w ustawa:

  • pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania,
  • pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem (przebywanie poza miejscem pobytu stałego przez okres ponad 3 miesięcy).

Gdzie i jak należy dokonać meldunku?

Zameldowania można dokonać w formie pisemnej – w urzędzie gminy, właściwym dla miejsca zamieszkania lub w formie elektronicznej przez internet.

Obowiązku zameldowania się można dokonać osobiście bądź przez pełnomocnika. Osoby, które nie posiadają zdolności do czynności prawnych są meldowane przez rodziców, opiekunów prawnych lub opiekunów faktycznych.

Dzieci obywateli polskich urodzone w Polsce są meldowane przez kierownika urzędu stanu cywilnego z urzędu z chwilą sporządzenia aktu urodzenia. Obywatel, który nie posiada numeru PESEL otrzyma ten numer z chwilą zameldowania.

Meldunek w urzędzie – dokumenty niezbędne do zameldowania

W przypadku, gdy jesteśmy właścicielem nieruchomości lub mamy inny tytuł prawny do nieruchomości, w której chcemy się zameldować, powinniśmy przedłożyć dokument potwierdzający nasze uprawnienia. Dokumentem świadczącym o tytule prawnym do nieruchomości może być:

  • akt notarialny nabycia nieruchomości,
  • umowa najmu nieruchomości,
  • odpis księgi wieczystej lub wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
  • orzeczenie sądu,
  • decyzja administracyjna.

Następnie powinniśmy wypełnić formularz zgłoszenia pobytu stałego (do pobrania TUTAJ) lub formularz zgłoszenia pobytu czasowego (do pobrania TUTAJ).

Do czynność zameldowania niezbędne też będą dokumenty potwierdzające naszą tożsamość, a więc dowód osobisty bądź paszport.

W sytuacji, gdy NIE jesteśmy właścicielem mieszkania, w którym mamy zamiar się zameldować, i nie mamy do niego innego tytułu prawnego, należy przedłożyć dokument potwierdzający tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu. W tej sytuacji niezbędne będą również dokumenty tożsamości, jak również wypełniony formularz zgłoszenia pobytu stałego lub formularz zgłoszenia pobytu czasowego. Na formularzu zgłoszeniowym powinien się podpisać i potwierdzić nasz pobyt właściciel lub inny podmiot, który ma tytuł prawny do mieszkania, w którym chcemy być zameldowani.

Czas oczekiwania na zameldowanie: po złożeniu zgłoszenia zostaniemy zameldowani od razu.

Po dokonaniu czynności zameldowania na pobyt stały, otrzymamy zaświadczenie o zameldowaniu. W przypadku zameldowania się na pobyt czasowy, aby otrzymać o tym zaświadczenie będziemy musieli złożyć stosowny wniosek.

Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.

Meldunek przez pełnomocnika

Obowiązku meldunkowego można dopełnić przez pełnomocnika legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której mowa w Art. 33 § 2 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 oraz z 2018 r. poz. 149 i 650), po potwierdzeniu przez pełnomocnika jego tożsamości za pomocą dokumentu tożsamości albo po uwierzytelnieniu pełnomocnika na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Meldunek przez internet – dokumenty niezbędne do zameldowania drogą elektroniczną

Zameldowanie przez internetObowiązku meldunkowego można dopełnić również przez internet – w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu platformy ePUAP (skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Platforma ePUAP dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji pod adresem: https://obywatel.gov.pl/.

W przypadku, gdy chcemy złożyć formularz meldunkowy przez ePUAP musimy posiadać profil zaufany (eGo). Profil zaufany również możemy założyć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji – TUTAJ. Za pomocą profilu zaufanego potwierdzamy swoją tożsamość w internecie.

Następnie korzystając ze strony internetowej https://obywatel.gov.pl/meldunek/zamelduj-sie-na-pobyt-staly-lub-czasowy-dluzszy-niz-3-miesiace#scenariusz-przez-internet klikamy w przycisk: ZAMELDUJ się. Po tej czynności system przeniesie nas na stronę profilu zaufanego, tutaj należy się zalogować na swoje konto.

Następnie należy wybrać rodzaj pobytu, na jaki chcemy się zameldować. Po wypełnieniu kolejnych pól do formularza należy dołączyć wskazane dokumenty – jako skany lub dokumenty elektroniczne:

1. Jeżeli jesteśmy właścicielem nieruchomości lub mamy inny tytuł prawny do nieruchomości, w której chcemy się zameldować, dołączamy jeden z dokumentów:

  • akt notarialny nabycia nieruchomości,
  • umowa najmu nieruchomości,
  • odpis księgi wieczystej lub wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
  • orzeczenie sądu,
  • decyzja administracyjna.

2. Jeżeli NIE jesteśmy właścicielem nieruchomości, w której chcemy się zameldować, i nie mamy też do niej innego tytułu prawnego, dołączamy dokumenty:
oświadczenie właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające nasz pobyt w lokalu,
dokument, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.

Po wypełnieniu wniosku należy go sprawdzić i złożyć podpis elektroniczny. Potwierdzenie złożenia wniosku o zameldowanie otrzymamy na swoją skrzynkę ePUAP.

Jeżeli złożony przez nas wniosek będzie kompletny, urzędnik zamelduje nas od razu. W przypadku zameldowania się na stałe, urzędnik wyda zaświadczenie o zameldowaniu. Zameldowanie na pobyt czasowy i otrzymanie zaświadczenia z tego meldunku wymaga zaznaczenia na formularzu odpowiedniego pola.

Istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia (w rejestrze PESEL), czy jesteśmy już zameldowani.

Ile kosztuje meldunek?

Usługa zameldowania nic nie kosztuje, jest bezpłatna.

W przypadku konieczności wydania przez urząd zaświadczenia o zameldowaniu na:

  • pobyt stały nie zapłacimy nic,
  • na pobyt czasowy zapłacimy 17 zł.

Zaświadczenie można odebrać osobiście w urzędzie, można też się zdecydować na otrzymanie go przesyłką pocztową lub przesłanie go w wersji elektronicznej na skrzynkę ePUAP.

Obowiązek zgłoszenia wyjazdu z Polski i powrotu z zagranicy

Meldunek - zgłoszenie wyjazdu za granicęNależy pamiętać o tym, że obowiązek meldunkowy polega również na zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyjazd za granicę musi zgłosić:

  • każda osoba, która planuje wyjechać z kraju na dłużej niż 6 miesięcy, ale z zamiarem powrotu,
  • każda osoba, która planuje wyjechać z kraju na stałe – w wyniku zgłoszenia zostanie automatycznie wymeldowana z miejsca pobytu stałego i czasowego.

Zgłoszenia wyjazdu należy dokonać najpóźniej w dniu wyjazdu – w urzędzie gminy, w obszarze której się mieszka lub przez internet (przez platformę ePUAP – do potwierdzenia tożsamości konieczne jest posiadanie profilu zaufanego (eGo) lub certyfikatu kwalifikowanego).

Aby dokonać zgłoszenia w urzędzie, należy uzupełnić formularz zgłoszenia wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej (dostępny do pobrania TUTAJ) oraz przedstawić do wglądu dowód osobisty lub paszport.

Powrót z zagranicy musi zgłosić:

  • każda osoba, która wróciła z wyjazdu zagranicznego trwającego dłużej niż 6 miesięcy, a wcześniej zgłosiła ten wyjazd w urzędzie gminy – na tę czynność ma 30 dni od powrotu.

Zgłoszenia powrotu, podobnie jak zgłoszenia wyjazdu, można dokonać w urzędzie gminy lub przez internet. Formularz zgłoszenia powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej jest dostępny do pobrania TUTAJ.

Zgłoszenie wyjazdu i powrotu jest bezpłatne.

Brak kary za brak zameldowania

Co ciekawe, nie ma żadnych kar za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Od razu nasuwa się pytanie, po co mi w takim razie meldunek? Czy adres zameldowania jest mi potrzebny?

W większości sytuacji życiowych nie (nawet w nowych dowodach osobistych adres zameldowania nie jest podawany), ale na pewno przypomnimy sobie o nim, jeżeli będziemy chcieli wziąć udział w głosowaniu w wyborach samorządowych lub podczas zapisywania swojego dziecka do państwowego żłobka, przedszkola lub szkoły (w trakcie rekrutacji zameldowanie w danej gminie jest dosyć często dodatkowo punktowane).

Przeczytaj również: Jak sprawdzić, kto jest zameldowany w mieszkaniu?

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.
  2. Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności.
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego.

Zdjęcia: Pixabay.com

0
Akcje
  • Udostępnij na Facebooku
  • Tweet it




Autor

KsiegiWieczyste.pl


Podobne artykuły
Jak ustalić właściciela nieruchomości bez księgi wieczystej?
9 lipca 2025
Wywłaszczenie nieruchomości – na czym polega?
15 grudnia 2024
Roszczenie o opłatę przekształceniową – wykreślenie wpisu z księgi wieczystej
25 października 2024
  • Szukaj w serwisie

  • Znajdź ksiegę wieczystą

    Po adresie Po numerze działki

    np. 121602_2.0005.269/2 (format: TERYT.obręb.działka).
    Bazę TERYT znajdziesz na www.stat.gov.pl lub odszukasz na mapie Geoportal.

    Wyszukiwarka działa przy współpracy z serwisem ksiegiwieczyste.pl
  • - Reklama -
    Księgi Wieczyste Online - znajdź po adresie lub numerze działki
  • Najnowsze wpisy

    • Jak ustalić właściciela nieruchomości bez księgi wieczystej?
    • Ostrzeżenie o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym
    • Księgi wieczyste Wrocław - podstawowe informacje
    • Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej - poradnik krok po kroku
    • Jak czytać księgę wieczystą - Dział IV?
  • - Reklama -
    Raport o Działce. Analiza terenu | dzialki360.pl
  • Polecane wpisy

    • !
      Księgi wieczyste po adresie lub numerze działki - jak znaleźć?
    • !
      Księga wieczysta po numerze działki
    • !
      Księgi wieczyste online za darmo - co dokładnie jest bezpłatne?
    • !
      Jak znaleźć właściciela działki?
    • !
      Wpis do księgi wieczystej - co oznacza i jak go dokonać?

  • Księgi Wieczyste Online na skróty

    • Strona Główna
    • Nasze Artykuły
    • Szukaj Księgi Wieczystej Po Adresie
    • Znajdź Księgę Wieczystą na podstawie Numeru Działki
    • Wyszukaj Księgę Wieczystą po Pełnym ID Działki
    • Spis Wszystkich Sądów
    • Regulamin
    • Polityka Prywatności
    • Kontakt

© Copyright ksiegi-wieczyste.org
Naciśnij klawisz Enter / Return, aby rozpocząć wyszukiwanie
Ta strona wykorzystuje pliki cookies („ciasteczka”) zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania znajdziesz w naszej Polityce prywatności.Zgoda